Plugins - Akismet Anti-Spam - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (124 entries)

en: Comment not found.
da_DK: Kommentar ikke fundet

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
da_DK[0]: %d kommentar kunne ikke kontrolleres.
da_DK[1]: %d kommentarer kunne ikke kontrolleres.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
da_DK[0]: %d kommentar flyttet til Spam.
da_DK[1]: %d kommentarer flyttet til Spam.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
da_DK[0]: Behandlet %d kommentar.
da_DK[1]: Behandlet %d kommentarer.

en: Comment #%d could not be checked.
da_DK: Kommentar #%d kunne ikke kontrolleres.

en: Failed to connect to Akismet.
da_DK: Forbindelse til Akismet fejlede.

en: Comment #%d is not spam.
da_DK: Kommentar #%d er ikke spam.

en: Comment #%d is spam.
da_DK: Kommentar #%d er spam.

en: %s false positive | %s false positives
da_DK[0]: %s falsk positiv.
da_DK[1]: %s falske positiver.

en: %s missed spam | %s missed spam
da_DK[0]: %s uset spam.
da_DK[1]: %s uset spam.

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
da_DK: Forbindelsen til akismet.com kan ikke oprettes. Se venligst <a href="%s" target="_blank">vores guide om firewalls</a> og kontrollér din serverkonfiguration.

en: The API key you entered could not be verified.
da_DK: Den indtastede API-nøgle kunne ikke godkendes.

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
da_DK: Din API-nøgle er ikke længere gyldig. Indtast venligst en ny nøgle eller kontakt support@akismet.com.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
da_DK: <a href="%s" target="_blank">Henvend dig venligst til vores support team</a> med spørgsmål.

en: All systems functional.
da_DK: Alle systemer er funktionelle.

en: Enabled.
da_DK: Aktiveret.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
da_DK: Akismet stødte på et problem med en tidligere SSL-forespørgsel og har deaktiveret det midlertidigt. Det vil begynde at bruge SSL-forespørgsler igen om kort tid.

en: Temporarily disabled.
da_DK: Midlertidigt deaktiveret.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
da_DK: Din webserver kan ikke foretage SSL-forespørgsler; kontakt din webudbyder og bed dem om at tilføje understøttelse for SSL-forespørgsler.

en: Disabled.
da_DK: Deaktiveret.

en: SSL Status
da_DK: SSL-status

en: This comment was reported as not spam.
da_DK: Denne kommentar er blevet rapporteret som ikke spam.

en: This comment was reported as spam.
da_DK: Denne kommentar er blevet rapporteret som spam.

en: (undo)
da_DK: (fortryd)

en: URL removed
da_DK: URL fjernet

en: Removing...
da_DK: Fjerner...

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Re-adding...
da_DK: Tilføjer igen

en: Overview
da_DK: Overblik

en: Akismet Setup
da_DK: Akismet indstillinger

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
da_DK: På denne side kan du konfigurere Akismet-pluginet.

en: New to Akismet
da_DK: Første gang med Akismet?

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
da_DK: Du skal indtaste en API-nøgle for at aktivere Akismet-tjenesten på dit websted.

en: Enter an API Key
da_DK: Indtast en API-nøgle

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
da_DK: Opret en konto på %s for at få en API-nøgle.

en: If you already have an API key
da_DK: Du har allerede en API-nøgle

en: Copy and paste the API key into the text field.
da_DK: Kopier og indsæt API-nøglen i tekstfeltet.

en: Click the Use this Key button.
da_DK: Klik på Brug denne nøgle knappen.

en: Akismet Stats
da_DK: Akismet-statistik

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
da_DK: På denne side kan du se statistik for det spam, der er filtreret på dit websted.

en: Akismet Configuration
da_DK: Akismet-indstillinger

en: API Key
da_DK: API-nøgle

en: Enter/remove an API key.
da_DK: Indtast/fjern en API-nøgle.

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
da_DK: Vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentarforfatter på siden med kommentarlisten.

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
da_DK: Vælg enten at fjerne det værste spam automatisk, eller at lægge al spam i spam-mappen.

en: Strictness
da_DK: Strenghed

en: Account
da_DK: Konto

en: Subscription Type
da_DK: Abonnementstype

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
da_DK: Abonnementstatus - aktivt, opsagt eller sat i bero

en: The Akismet subscription plan
da_DK: Akismet abonnementet

en: For more information:
da_DK: For mere information:

en: Akismet Support
da_DK: Akismet support

en: Cheatin&#8217; uh?
da_DK: Snyder du?

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
da_DK[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet dit websted fra <a href="%2$s">%3$s spam-kommentarer</a>.
da_DK[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har beskyttet dit websted fra <a href="%2$s">%3$s spam-kommentarer</a>.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
da_DK[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentar.
da_DK[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har allerede beskyttet dit websted mod %2$s spam-kommentarer.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
da_DK: <a href="%s">Akismet</a> forhindrer spam i at komme på din blog.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
da_DK[0]: Der er <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø lige nu.
da_DK[1]: Der er <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> i din spam-kø lige nu.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
da_DK: Der er intet i din <a href='%s'>spam-kø</a> i øjeblikket.

en: Check for Spam
da_DK: Tjek for spam

en: Flagged as spam by Akismet
da_DK: Markeret som spam af Akismet

en: Awaiting spam check
da_DK: Afventer spamkontrol

en: Flagged as spam by %s
da_DK: Markeret som spam af %s

en: Cleared by Akismet
da_DK: Godkendt af Akismet

en: Un-spammed by %s
da_DK: Markeret som ikke-spam af %s

en: History
da_DK: Historie

en: View comment history
da_DK: Se kommentarhistorie

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
da_DK: Se venligst i din <a href="%s">Akismet-konfiguration</a> og kontakt din webudbyder, hvis problemet fortsætter.

en: %s ago
da_DK: %s siden

en: Cleaning up spam takes time.
da_DK: At rense for spam tager tid.

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
da_DK: Vis antallet af spamkommentarer Akismet har fanget

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Spam Blocked
da_DK: Spam blokeret

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
da_DK[0]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
da_DK[1]: <strong class="count">%1$s spam</strong> blokeret af <strong>Akismet</strong>

en: Akismet caught this comment as spam.
da_DK: Akismet fangede denne kommentar som spam.

en: Comment status was changed to %s
da_DK: Kommentarstatus blev ændret til %s

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
da_DK: %1$s ændrede kommentarens status til %2$s.

en: %s reported this comment as spam.
da_DK: %s rapporterede denne kommentar som spam.

en: %s reported this comment as not spam.
da_DK: %s rapporterede denne kommentar som ikke spam.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
da_DK: Akismet fangede denne kommentar som spam ved et automatisk ekstra tjek.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
da_DK: Ved et automatisk ekstra tjek af denne kommentar, blev den godkendt af Akismet.

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
da_DK: Du skal venligst <a href="%1$s">opgradere WordPress</a> til den nuværende version, eller <a href="%2$s">nedgradere til version 2.4 af Akismet pluginet</a>.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
da_DK: Akismet %s kræver WordPress %s eller højere.

en: Spam blocked | Spam blocked
da_DK[0]: Spam blokeret

en: Past six months
da_DK: Sidste seks måneder

en: All time
da_DK: Alle tiders

en: Accuracy
da_DK: Nøjagtighed

en: Show approved comments
da_DK: Vis godkendte kommentarer

en: Show the number of approved comments beside each comment author
da_DK: Vis antallet af godkendte kommentarer ved siden af hver kommentarforfatter

en: Akismet anti-spam strictness
da_DK: Akismet anti-spam strenghed

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
da_DK: Fjern diskret den værste og mest påtrængende spam, så jeg aldrig får den at se.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
da_DK: Læg alt spam i Spam-mappen til senere gennemgang.

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
da_DK[0]: Spam i <a href="%1$s">spam-mappen</a>, der er ældre end 1 dag, slettes automatisk.
da_DK[1]: Spam i <a href="%1$s">spam-mappen</a>, der er ældre end %2$d dage, slettes automatisk.

en: Cancelled
da_DK: Annulleret

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Disconnect this account
da_DK: Afbryd denne konto

en: Suspended
da_DK: Suspenderet

en: No Subscription Found
da_DK: Intet abonnement fundet

en: Missing
da_DK: Mangler

en: Next Billing Date
da_DK: Næste regningsdato

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Change
da_DK: Ændre

en: Akismet has detected a problem.
da_DK: Akismet har fundet et problem.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
da_DK: Nogle kommentarer er ikke blevet kontrolleret for spam af Akismet. De er midlertidigt blevet tilbageholdt til moderation og vil automatisk blive kontrolleret igen senere.

en: Akismet Error Code: %s
da_DK: Akismet Fejlkode: %s

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
da_DK: For flere informationer: %s

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
da_DK: Din webudbyder eller server-administrator har deaktiveret PHPʼs <code>gethostbynamel</code>-funktioner.  <strong>Akismet fungerer ikke ordentligt, før dette er rettet.</strong>  Kontakt venligst din webudbyder eller firewall-administrator og giv dem <a href="%s" target="_blank">disse informationer om Akismetʼs systemkrav</a>.

en: Network functions are disabled.
da_DK: Netværksfunktioner er deaktiverede.

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
da_DK: Din firewall blokerer måske Akismet. Kontakt venligst din udbyder og henvis dem til <a href="%s" target="_blank">vores vejledning om firewalls</a>.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
da_DK: Besøg venligst <a href="%s" target="_blank">din konto hos Akismet</a> for at genaktivere dit abonnement.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
da_DK: Kontakt venligst <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
da_DK: Du kan hjælpe os med at bekæmpe spam og opgradere din konto <a href="%s" target="_blank">at betale et beløb</a>.

en: There is a problem with your API key.
da_DK: Der er et problem med din API-nøgle.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
da_DK: Din n&#248;gle er ugyldig. Dobbelttjek den.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
da_DK: Du bruger din Aksimet-nøgle på flere websteder, end dit Pro-abonnement tillader.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
da_DK: Du bruger Aksimet på alt for mange websteder ift. dit Pro-abonnement.

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is cancelled.
da_DK: Dit abonnement for %s er annulleret

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is suspended.
da_DK: Dit abonnement for %s er sat i bero.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
da_DK: Ingen grund til bekymringer. Kontakt os og vi vil hjælpe dig med at udrede problemerne.

en: Contact Akismet support
da_DK: Kontakt Akismet support

en: Manually enter an API key
da_DK: Indtast en API-nøgle manuelt

en: Remove this URL
da_DK: Fjern denne URL

en: Comment History
da_DK: Kommentarhistorik
