Plugins - Akismet Anti-Spam - Stable (latest release) - en to fi translation catalogue (150 entries)

note: Description of the plugin
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
fi: Testi

note: Plugin Name of the plugin
en: Akismet Anti-Spam
fi: Akismet-roskaviestisuodatus

en: Akismet Settings
fi: Akismetin asetukset

en: No comments were caught as spam.
fi: Yhtään kommenttia ei tunnistettu roskaviestiksi.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
fi[0]: Akismet tarkisti %s kommentin.
fi[1]: Akismet tarkisti %s kommenttia.

en: Checking for Spam
fi: Etsitään roskaviestejä

en: Comment not found.
fi: Kommenttia ei löytynyt.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
fi[0]: %d kommenttia ei voitu tarkistaa.
fi[1]: %d kommenttia ei voitu tarkistaa.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
fi[0]: %d kommentti merkitty roskaviestiksi.
fi[1]: %d kommenttia merkitty roskaviestiksi.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
fi[0]: Prosessoitiin %d kommentti.
fi[1]: Prosessoitiin %d kommenttia.

en: Comment #%d could not be checked.
fi: Kommenttia #%d ei voitu tarkistaa.

en: Failed to connect to Akismet.
fi: Akismetiin ei saatu yhteyttä.

en: Comment #%d is not spam.
fi: Kommentti #%d ei ole roskaviesti.

en: Comment #%d is spam.
fi: Kommentti #%d on roskaviesti.

en: %s false positive | %s false positives
fi[0]: %s virheellinen tunnistus
fi[1]: %s virheellistä tunnistusta

en: %s missed spam | %s missed spam
fi[0]: %s läpi päässyt roskaviesti
fi[1]: %s läpi päässyttä roskaviestiä

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
fi: Sinulla ei ole Akismet-tilausta.

en: Your Akismet subscription is suspended.
fi: Akismet-tilauksesi on jäädytetty.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
fi: Akismet-tilauksesi on peruutettu.

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
fi: Emme voi prosessoida maksuasi. <a href="%s" target="_blank">Päivitä maksuyhteystietosi</a>.

en: Please update your payment information.
fi: Päivitä maksutietosi.

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
fi[0]: Akismet on säästänyt sinulta %d minuuttia!

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
fi[0]: Akismet on säästänyt sinulta %d tuntia!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
fi[0]: Akismet on säästänyt sinulta %s päivää!

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
fi: Akismet suodattaa roskaviestit, jotta voit keskittyä tärkeämpiin asioihin.

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
fi: Jatkaaksesi palvelun käyttöä <a href="%s" target="_blank">päivitä Enterprise-tilaukseen</a>, joka kattaa rajoittamattoman määrän sivustoja.

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
fi: Pro-tason tilauksesi sallii käyttää Akismetia vain yhdellä sivustolla. <a href="%s" target="_blank">Tee lisää Pro-tilauksia</a> tai päivitä Enterprise-tilaukseen joka sallii Akismetin käyttämisen rajoittamattomalla määrällä sivustoja.

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
fi: Yhteyttä akismet.com:iin ei voitu muodostaa. Katso <a href="%s" target="_blank">oppaamme palomuureista</a> sekä tarkista palvelimesi asetukset.

en: The API key you entered could not be verified.
fi: Antamaasi API-avainta ei voitu varmistaa.

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
fi: API-avaimesi ei ole enää validi. Anna uusi avain tai ota yhteyttä tukeen osoitteessa support@akismet.com.

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
fi: <a href="%s" target="_blank">Ota yhteyttä tukitiimiin</a>, jos sinulla on kysyttävää.

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
fi: Vuonna 2012 Akismet alkoi käyttämään tilauksia kaikille tileille (myös ilmaisille). Tilausta ei ole liitetty tiliisi ja me arvostaisimme jos <a href="%s" target="_blank">kirjautuisit tilillesi</a> ja valitsisit tilauksen.

en: All systems functional.
fi: Kaikki järjestelmät toiminnassa.

en: Enabled.
fi: Käytössä.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
fi: Akismet törmäsi ongelmaan aikaisemman SSL-pyynnön kanssa, ja on ottanut sen väliaikaisesti pois käytöstä. Akismet yrittää käyttää SSL:ää hetken kuluttua uudestaan.

en: Temporarily disabled.
fi: Väliaikaisesti poissa käytöstä.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
fi: WWW-palvelimesi ei voi tehdä SSL-pyyntöjä; ota yhteyttä palveluntarjoajaasi ja pyydä heitä lisäämään tuki SSL-pyynnöille.

en: Disabled.
fi: Poissa käytöstä.

en: SSL Status
fi: SSL Tila

en: This comment was reported as not spam.
fi: Tämä kommentti raportoitiin olevan ei roskaviesti.

en: This comment was reported as spam.
fi: Tämä kommentti raportoitiin roskaviestiksi.

en: (undo)
fi: (peruuta)

en: URL removed
fi: Osoite poistettu

en: Removing...
fi: Poistaa...

en: Settings
fi: Asetukset

en: Re-adding...
fi: Lisätään uudelleen...

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: Akismet Setup
fi: Akismetin käyttöönotto

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
fi: Tällä sivulla voit ottaa Akismetin käyttöön.

en: New to Akismet
fi: Ensimmäinen kerta Akismetin parissa

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
fi: Sinun täytyy syöttää API-avain aktivoidaksesti Akismetin sivustollesi.

en: Enter an API Key
fi: Syötä API-avain

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
fi: Rekisteröidy osoitteessa %s saadaksesi API-avaimen.

en: If you already have an API key
fi: Jos sinulla on jo API-avain

en: Copy and paste the API key into the text field.
fi: Kopioi ja liitä API-avain tekstikenttään.

en: Click the Use this Key button.
fi: Klikkaa "Käytä tätä avainta"-painiketta.

en: Akismet Stats
fi: Akismet-tilastot

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
fi: Tällä sivulla voit seurata tilastoja roskaviestien suodatuksesta sivustollasi.

en: Akismet Configuration
fi: Akismet-asetukset

en: API Key
fi: API-avain

en: Enter/remove an API key.
fi: Lisää tai poista API-avain.

en: Comments
fi: Kommentit

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
fi: Näytä hyväksyttyjen kommenttien määrä jokaisen kommentoijan kohdalla Kommentit-sivulla.

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
fi: Valitse joko hylätäksesi pahimmat roskaviestit automaattisesti tai siirtääksesi kaikki roskaviestit aina Roskaviestit-kansioon.

en: Strictness
fi: Tehokkuus

en: Account
fi: Tunnus

en: Subscription Type
fi: Tilauksen tyyppi

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
fi: Tilauksen tila - aktiivinen, peruutettu tai jäädytetty

en: Status
fi: Tila

en: The Akismet subscription plan
fi: Akismet-tilaus

en: Akismet FAQ
fi: Akismetin UKK

en: For more information:
fi: Lisää tietoa:

en: Akismet Support
fi: Akismetin tuki

en: Cheatin&#8217; uh?
fi: Yritätkö huijata?

[ctx: comments]
en: Spam
fi: Roskaviesti

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
fi[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> on suojannut sivustoasi <a href="%2$s">%3$s roskaviestiltä</a>.
fi[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> on suojannut sivustoasi <a href="%2$s">%3$s roskaviestiltä</a>.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
fi[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> on suojannut sivustoasi jo %2$s roskapostikommentilta.
fi[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> on suojannut sivustoasi jo %2$s roskapostikommentilta.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
fi: <a href="%s">Akismet</a> estää roskaviestejä pääsemästä blogiisi.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
fi[0]: Tällä hetkellä Roskaviestit-kansiossa on <a href="%2$s">%1$s kommentti</a> jonossa.
fi[1]: Tällä hetkellä Roskaviestit-kansiossa on <a href="%2$s">%1$s kommenttia</a> jonossa.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
fi: Tällä hetkellä Roskaviestit-kansiossasi <a href='%s'>ei ole</a> mitään.

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
fi: Akismet tarkisti uudelleen ja siivosi tämän kommentin.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
fi: Akismet tarkisti uudelleen ja tämä kommentti todettiin roskaviestiksi.

en: Check for Spam
fi: Etsi Roskaviestejä

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
fi: Akismet ei onnistunut tarkistamaan tätä kommenttia uudelleen (vastaus: %s).

en: Flagged as spam by Akismet
fi: Merkitty roskaviestiksi Akismetilla

en: Awaiting spam check
fi: Odottaa tarkistusta

en: Flagged as spam by %s
fi: Roskaviestiksi merkitsi %s

en: Cleared by Akismet
fi: Hyväksynyt Akismet

en: Un-spammed by %s
fi: Ei-roskaviestiksi merkitsi %s

en: %s approved | %s approved
fi[0]: %s hyväksytty
fi[1]: %s hyväksyttyä

en: History
fi: Historia

en: View comment history
fi: Näytä kommenttihistoria

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
fi: Ole hyvä ja tarkista <a href="%s">Akismet-asetuksesi</a> ja ota yhteyttä palveluntarjoajaasi jos ongelma toistuu.

en: %s ago
fi: %s sitten

en: Cleaning up spam takes time.
fi: Roskaviestien puhdistaminen vie aikansa.

en: Akismet Widget
fi: Akismet-vimpain

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
fi: Näytä Akismetin kiinni saamien roskaviestien määrä.

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Spam Blocked
fi: Roskaviesti estetty

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
fi[0]: <strong>Akismetin</strong> haaviin jäi <strong class="count">%1$s roskaviesti</strong>
fi[1]: <strong>Akismetin</strong> haaviin jäi <strong class="count">%1$s roskaviestiä</strong>

en: Akismet caught this comment as spam.
fi: Akismet totesi tämän kommentin roskaviestiksi.

en: Comment status was changed to %s
fi: Kommentin tila vaihdettiin tilaksi %s

en: Akismet cleared this comment.
fi: Akismet siivosi tämän kommentin.

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
fi: Akismet ei onnistunut tarkistamaan tätä kommenttia (vastaus: %s) mutta yrittää automaattisesti uudelleen myöhemmin.

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
fi: %1$s vaihtoi kommentin tilaksi %2$s.

en: %s reported this comment as spam.
fi: %s raportoi kommentin roskaviestiksi.

en: %s reported this comment as not spam.
fi: %s raportoi tämän kommentin olevan ei roskaviesti.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
fi: Akismet tulkitsi tämän kommentin roskaviestiksi tarkistettuaan sen uudelleen.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
fi: Akismet hyväksyi tämän kommentin tarkistettuaan sen uudelleen.

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
fi: Ole hyvä ja <a href="%1$s">päivitä WordPress</a> uusimpaan versioon, tai <a href="%2$s">hae Akismetista versio 2.4</a>.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
fi: Akismet %s vaatii WordPress %s:n tai uudemman.

en: Spam blocked | Spam blocked
fi[0]: Roskaviestiä estetty

en: Past six months
fi: Viimeiseltä kuudelta kuukaudelta

en: All time
fi: Alusta alkaen

en: Accuracy
fi: Tarkkuus

en: Show approved comments
fi: Näytä hyväksytyt kommentit

en: Show the number of approved comments beside each comment author
fi: Näytä hyväksyttyjen kommenttien määrä jokaisen kommentoijan kohdalla.

en: Akismet anti-spam strictness
fi: Akismetin roskaviestien eston tehokkuus

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
fi: Hylkää pahimmat roskaviestit automaattisesti, jotta en näe niitä.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
fi: Laita roskaviestit aina Roskaviestit-kansioon arviointia varten.

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
fi[0]: Yli päivän vanhat viestit <a href="%1$s">Roskaviestit-kansiossa</a> poistetaan automaattisesti.
fi[1]: Yli %2$d päivää vanhat viestit <a href="%1$s">Roskaviestit-kansiossa</a> poistetaan automaattisesti.

en: Note:
fi: Huom:

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Disconnect this account
fi: Katkaise yhteys tähän tunnukseen

en: Suspended
fi: Jäädytetty

en: No Subscription Found
fi: Tilausta ei löytynyt

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Next Billing Date
fi: Seuraava laskutuspäivä

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Change
fi: Muuta

en: Akismet has detected a problem.
fi: Akismet on havainnut ongelman.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
fi: Akismet ei ole vielä tarkastanut kaikkia kommentteja roskaviestien varalta. Nämä viestit on väliaikaisesti laitettu Vireillä-tilaan, ja ne tarkastetaan automaattisesti uudelleen myöhemmin.

en: Akismet Error Code: %s
fi: Akismet virhekoodi: %s

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
fi: Lisää tietoa osoitteesta: %s

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
fi: Palveluntarjoajasi tai palvelimen ylläpitäjäsi on poistanut käytöstä PHP:n <code>gethostbynamel</code> -funktiot. <strong>Akismet ei toimi kunnolla ennen kuin tämä on korjattu.</strong> Ole hyvä ja ota yhteyttä palveluntarjoajaasi tai palvelimen ylläpitäjääsi, ja anna heille <a href="%s" target="_blank">tämä tieto Akismetin järjestelmävaatimuksista</a>.

en: Network functions are disabled.
fi: Verkko-ominaisuudet ovat poissa käytöstä.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
fi: Ole hyvä ja vieraile <a href="%s" target="_blank">Akismetin tunnus-sivulla</a> aktivoidaksesi tilauksesi uudelleen.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
fi: Ole hyvä ja ota yhteyttä <a href="%s" target="_blank">Akismetin tukeen</a> apua varten.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
fi: Voit auttaa meitä taistelemaan roskaviestejä vastaan sekä päivittää tunnuksesi <a href="%s" target="_blank">osallistumalla nimellisellä korvauksella</a>.

en: There is a problem with your API key.
fi: API-avaimessasi on havaittu ongelma.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
fi: Antamasi avain ei kelpaa. Ole hyvä ja tarkista se.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
fi: Käytät Akismet-avaintasi useammilla sivustoilla kuin Pro-tilauksesi sallii.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
fi: Käytät Akismetia liian monella sivustolla Pro-tilaukseesi nähden.

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
fi: Ei hätää! Ota yhteyttä meihin niin selvitämme tämän!

en: Contact Akismet support
fi: Ota yhteyttä Akismetin tukeen

en: Manually enter an API key
fi: Lisää API-avain käsin

en: Remove this URL
fi: Poista tämä osoite

en: Comment History
fi: Kommenttihistoria
