Plugins - Force Regenerate Thumbnails - Development (trunk) - en to ja_JP translation catalogue (34 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Delete and REALLY force the regenerate thumbnail.
ja_JP: 画像のサムネイルを削除し、再生成を完全強制します。

en: <br />Successfully regenerated in %s seconds
ja_JP: <br />%s秒で再生成に成功

en: <br />Regenerate: %s</span>
ja_JP: <br />再生成: %s</span>

en: <br /><span style="color: #DD3D36;">Please, check the folder permission (chmod 777): %s</span>
ja_JP: <br /><span style="color: #DD3D36;">フォルダーの権限を確認してください (chmod 777): %s</span>

en: <br /><b><span style="color: #DD3D36;">Deleted error: %s</span></b>
ja_JP: <br /><b><span style="color: #DD3D36;">削除済みエラー: %s</span></b>

en: <br />Deleted: %s
ja_JP: <br />削除済み: %s

en: <code>Image Debug 4: %s</code><br />
ja_JP: <code>画像デバッグ 4: %s</code><br />

en: <code>Image Debug 3: %s</code><br />
ja_JP: <code>画像デバッグ 3: %s</code><br />

en: <code>Image Debug 2: %s</code><br />
ja_JP: <code>画像デバッグ 2: %s</code><br />

en: <code>Image: %s</code><br />
ja_JP: <code>画像: %s</code><br />

en: <code>BaseUrl: %s</code><br />
ja_JP: <code>ベース URL: %s</code><br />

en: <code>BaseDir: %s</code><br />
ja_JP: <code>ベースディレクトリ: %s</code><br />

en: Unknown failure reason.
ja_JP: 不明なエラーです。

en: The originally uploaded image file cannot be found.
ja_JP: 元のアップロードされた画像ファイルが見つかりません。

en: The originally uploaded image file cannot be found at &quot;%s&quot;.
ja_JP: アップロードされた元の画像ファイルが &quot;%s&quot; に見つかりません。

en: Your user account does not have permission to regenerate images.
ja_JP: 現在のアカウントには画像を再生成する権限がありません。

en: Failed: %d is an invalid image ID.
ja_JP: 失敗: %d は無効な画像 ID です。

en: You can regenerate all thumbnails for specific images from the <a href='%s'>Media</a> page. (WordPress 3.1+ only)
ja_JP: <a href='%s'>メディア</a>画面から特定の画像のすべてのサムネイルを再生成できます (WordPress 3.1 以降のみ) 。

en: Regenerate All Thumbnails
ja_JP: すべてのサムネイルを再生成する

en: Pressing the follow button, you can regenerate thumbnails for all images that you have uploaded to your blog.
ja_JP: 以下のボタンをクリックすると、ブログにアップロードしたすべての画像のサムネイルを再生成できます。

en: Stopping...
ja_JP: 停止中…

en: Failure: %s
ja_JP: 失敗: %s

en: Success: %s
ja_JP: 成功: %s

en: Total: %s
ja_JP: 合計: %s

en: Process Information
ja_JP: プロセス情報

en: Abort Process
ja_JP: プロセスを中止

en: You must enable Javascript in order to proceed!
ja_JP: 続けるには JavaScript を有効化する必要があります !

en: All done! %1$s image(s) were successfully resized in %2$s seconds and there were 0 failures. %3$s
ja_JP: すべて完了しました ! %1$s個の画像を%2$s秒でリサイズし、失敗したものはありませんでした。%3$s

en: All done! %1$s image(s) were successfully resized in %2$s seconds and there were %3$s failure(s). To try regenerating the failed images again, <a href="%4$s">click here</a>. %5$s
ja_JP: すべて完了しました ! %1$s個の画像を%2$s秒でリサイズし、失敗は%3$s個ありました。失敗した画像の再生成をもう一度試すには<a href="%4$s">ここをクリックしてください</a>。%5$s

en: To go back to the previous page, <a href="%s">click here</a>.
ja_JP: 前のページに戻るには、<a href="%s">ここをクリックしてください</a>。

en: Please be patient while the thumbnails are regenerated. You will be notified via this page when the regenerating is completed.
ja_JP: サムネイルを再生している間、しばらくお待ちください。再生成の完了次第このページでお知らせします。

en: Unable to find any images. Are you sure <a href='%s'>some exist</a>?
ja_JP: 画像が見つかりません。本当に<a href='%s'>画像はありますか</a> ?

en: Cheatin&#8217; uh?
ja_JP: 間違えましたか?

en: Regenerate the thumbnails for this single image
ja_JP: この画像のサムネイルを再生成する
