Plugins - Site Kit by Google - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (148 entries)

en: Looks like your site is not allowed access to Google account data and can’t display stats in the dashboard.
id: Tampaknya situs Anda tidak diizinkan untuk mengakses data Akun Google dan tidak dapat menampilkan statistik di dasbor.

en: Looks like the verification token for your site is missing.
id: Tampaknya token verifikasi untuk situs Anda tidak ada.

en: Looks like there is no Search Console property for your site.
id: Tampaknya tidak ada properti Search Console untuk situs Anda.

note: translators: %s: URL to re-authenticate translators: %s: setup screen URL translators: %s: Reconnect URL
en: To fix this, <a href="%s">redo the plugin setup</a>.
id: Untuk memperbaikinya, <a href="%s">ulangi penyiapan plugin</a>.

en: Top acquisition channels
id: Saluran akuisisi terpopuler

en: Analytics view ID not set.
id: ID tampilan Analytics tidak ditetapkan.

en: Analytics view ID
id: ID tampilan Analytics

en: Home
id: Beranda

en: Analytics provisioning requires connecting via the Site Kit Service.
id: Penyediaan Analytics memerlukan penghubungan melalui Layanan Site Kit.

en: Additional permissions are required to create a new Tag Manager container on your behalf.
id: Perlu izin tambahan untuk membuat penampung Tag Manager baru atas nama Anda.

en: Invalid datapoint request.
id: Permintaan titik data tidak valid.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics view on your behalf.
id: Anda harus mengizinkan Site Kit untuk membuat tampilan Analytics baru atas nama Anda.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics property on your behalf.
id: Anda harus mengizinkan Site Kit untuk membuat properti Analytics baru atas nama Anda.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics account on your behalf.
id: Anda harus mengizinkan Site Kit untuk membuat akun Analytics baru atas nama Anda.

en: You don't have permissions to authenticate with Site Kit.
id: Anda tidak diizinkan untuk mengautentikasi dengan Site Kit.

en: You don't have permissions to set up Site Kit.
id: Anda tidak diizinkan untuk menyiapkan Site Kit.

en: Updating settings failed.
id: Gagal memperbarui setelan.

en: Settings to set.
id: Setelan yang akan ditetapkan.

en: Module does not support settings.
id: Modul tidak mendukung setelan.

en: The Site Kit setup was interrupted because you did not grant the necessary permissions.
id: Penyiapan Site Kit terganggu karena Anda tidak memberikan izin yang diperlukan.

en: Active Modules
id: Modul Aktif

en: Not authenticated
id: Tidak diautentikasi

en: Site Status
id: Status Situs

en: Not connected
id: Tidak terhubung

en: Connected through OAuth client credentials
id: Terhubung melalui kredensial klien OAuth

en: Connected through site credentials
id: Terhubung melalui kredensial situs

en: AMP Mode
id: Mode AMP

en: None
id: Tidak ada

en: WordPress Version
id: Versi WordPress

en: PHP Version
id: Versi PHP

en: Version
id: Versi

en: AdSense snippet placed
id: Cuplikan AdSense ditempatkan

en: AdSense account status
id: Status akun AdSense

en: AdSense client ID
id: ID klien AdSense

en: AdSense account ID
id: ID akun AdSense

en: Analytics snippet placed
id: Cuplikan Analytics ditempatkan

en: Analytics property ID
id: ID properti Analytics

en: Analytics account ID
id: ID akun Analytics

en: The Site Kit by Google plugin requires JavaScript to be enabled in your browser.
id: Plugin Site Kit by Google mewajibkan JavaScript diaktifkan di browser Anda.

en: Required scopes
id: Cakupan yang diperlukan

en: Authenticated
id: Diautentikasi

en: User Status
id: Status Pengguna

en: Secondary
id: Sekunder

en: Primary
id: Utama

en: Reference Site URL
id: URL Situs Referensi

en: Tag Manager snippet placed
id: Cuplikan Tag Manager ditempatkan

en: Tag Manager AMP container ID
id: ID penampung AMP Tag Manager

en: Tag Manager container ID
id: ID penampung Tag Manager

en: Tag Manager account ID
id: ID akun Tag Manager

en: Google Analytics user opt-out added via Site Kit by Google
id: Pilihan tidak ikut pengguna Google Analytics ditambahkan melalui Site Kit by Google

en: Search Console property
id: Properti Search Console

en: Optimize ID
id: ID Optimize

en: No account found for given container
id: Tidak ada akun yang ditemukan untuk penampung tertentu

en: Unable to authenticate Site Kit, as no client credentials exist.
id: Tidak dapat mengautentikasi Site Kit, karena tidak ada kredensial klien.

en: List of request objects.
id: Daftar objek permintaan.

en: Site Kit Summary
id: Ringkasan Site Kit

en: Dismiss
id: Tutup

en: Click here
id: Klik di sini

en: You need to reauthenticate your Google account.
id: Anda harus mengautentikasi ulang Akun Google Anda.

note: translators: %s: error code from API
en: Unknown Error (code: %s).
id: Error yang Tidak Diketahui (kode: %s).

en: Unable to receive access token because of an unsupported grant type.
id: Tidak dapat menerima token akses karena jenis pemberian akses yang tidak didukung.

en: Unable to receive access token because of an unauthorized client.
id: Tidak dapat menerima token akses karena klien tidak sah.

en: Unable to receive access token because of an invalid authorization code or refresh token.
id: Tidak dapat menerima token akses karena kode otorisasi atau token refresh tidak valid.

en: Unable to receive access token because of an invalid client.
id: Tidak dapat menerima token akses karena klien tidak valid.

en: Unable to receive access token because of an invalid OAuth request.
id: Tidak dapat menerima token akses karena permintaan OAuth tidak valid.

en: Unable to receive access token because of an unknown error.
id: Tidak dapat menerima token akses karena error yang tidak diketahui.

en: Unable to receive access token because of an empty authorization code.
id: Tidak dapat menerima token akses karena kode otorisasi kosong.

en: Internal error that the Google login redirect failed.
id: Error internal bahwa pengalihan login Google gagal.

en: Unable to refresh access token, as no refresh token exists.
id: Tidak dapat memperbarui token akses, karena token refresh tidak ada.

en: Hello world!
id: Halo semuanya.

en: No
id: Tidak

en: Yes
id: Ya

en: List of slugs of other modules depending on the module.
id: Daftar slug modul lain tergantung pada modul.

en: List of slugs of other modules that the module depends on.
id: Daftar slug modul lain yang memengaruhi modul.

en: Whether the module setup has been completed.
id: Apakah penyiapan modul telah selesai.

en: Whether the module is active.
id: Apakah modul aktif.

en: Whether the module is internal, thus without any UI.
id: Apakah modul internal, sehingga tanpa UI apa pun.

en: The module homepage.
id: Halaman beranda modul.

en: Description of the module.
id: Deskripsi modul.

en: Name of the module.
id: Nama modul.

en: Text content to search for.
id: Konten teks yang akan ditelusuri.

en: Invalid nonce.
id: Nonce tidak valid.

en: Missing request data.
id: Data permintaan tidak ada.

en: Module data point to address.
id: Titik data modul yang akan ditangani.

en: Data to set.
id: Data yang akan ditetapkan.

en: Identifier for the module.
id: Pengidentifikasi untuk modul.

en: An internal error occurred while trying to deactivate the module.
id: Terjadi error internal saat mencoba menonaktifkan modul.

note: translators: %s: module name
en: Module cannot be deactivated because deactivation of dependant %s failed.
id: Modul tidak dapat dinonaktifkan karena penonaktifan %s dependen gagal.

en: An internal error occurred while trying to activate the module.
id: Terjadi error internal saat mencoba mengaktifkan modul.

note: translators: %s: module name
en: Module cannot be activated because of inactive dependency %s.
id: Modul tidak dapat diaktifkan karena %s dependensi tidak aktif.

en: Invalid module slug.
id: Slug modul tidak valid.

note: translators: %s: module name
en: Activate %s
id: Aktifkan %s

note: translators: %s: service identifier
en: Google service identified by %s does not exist.
id: Layanan Google yang diidentifikasi oleh %s tidak ada.

en: Google services not set up correctly.
id: Layanan Google tidak disiapkan dengan benar.

en: Google client not set up correctly.
id: Klien Google tidak disiapkan dengan benar.

note: translators: %s: module slug
en: Invalid module slug %s.
id: Slug modul tidak valid %s.

en: Settings
id: Setelan

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Meanwhile, we recommend deactivating it in the network and re-activating it for an individual site.
id: Sementara itu, sebaiknya nonaktifkan di jaringan dan aktifkan kembali untuk situs terpisah.

en: The Site Kit by Google plugin is <strong>not yet compatible</strong> for use in a WordPress multisite network, but we&#8217;re actively working on that.
id: Plugin Site Kit by Google <strong>belum kompatibel</strong> untuk digunakan di jaringan multisitus WordPress, tetapi kami aktif mengupayakannya.

en: Get to know your customers.
id: Kenali pelanggan Anda.

en: Get a deeper understanding of your customers. Google Analytics gives you the free tools you need to analyze data for your business in one place.
id: Dapatkan pemahaman lebih dalam tentang pelanggan Anda. Google Analytics memberikan alat gratis yang Anda perlukan untuk menganalisis data bisnis Anda di satu tempat.

note: translators: %s: Analytics tag ID
en: All Web Site Data
id: Semua Data Situs

en: Analytics internal web property ID not set.
id: ID properti web internal Analytics tidak ditetapkan.

en: Analytics property ID not set.
id: ID properti Analytics tidak ditetapkan.

en: Analytics account ID not set.
id: ID akun Analytics tidak ditetapkan.

en: Top pages
id: Halaman terpopuler

note: translators: %1$s: selected stat label, %2$s: numberic value of selected stat, %3$s: up or down arrow , %4$s: different change in percentage, %%: percent symbol
en: Analytics module needs to be configured.
id: Modul Analytics harus dikonfigurasi.

en: Audience overview
id: Ringkasan audiens

en: Verify ownership with Google Site Verification.
id: Verifikasikan kepemilikan dengan Verifikasi Situs Google.

en: Google Site Verification allows you to manage ownership of your site.
id: Verifikasi Situs Google memungkinkan Anda mengelola kepemilikan situs Anda.

en: Site Verification
id: Verifikasi Situs

en: Unknown user.
id: Pengguna tidak dikenal.

en: Increase your CTR.
id: Tingkatkan CTR Anda.

en: Create free A/B tests that help you drive metric-based design solutions to your site.
id: Buat pengujian A/B gratis yang membantu Anda mendorong solusi desain berbasis metrik ke situs Anda.

en: AMP experiment JSON not set.
id: JSON eksperimen AMP tidak ditetapkan.

en: Optimize ID not set.
id: ID Optimize tidak ditetapkan.

en: Probability and confidence calculations
id: Perhitungan probabilitas dan keyakinan

en: Improvement tracking
id: Pemantauan peningkatan

en: A/B or multivariate testing
id: Pengujian A/B atau multivariabel

en: Monetize Your Site.
id: Monetisasikan Situs Anda.

en: Earn money by placing ads on your website. It’s free and easy.
id: Dapatkan uang dengan menempatkan iklan di situs Anda. Gratis dan mudah.

en: Invalid date range.
id: Rentang tanggal tidak valid.

en: Go to AdSense
id: Buka AdSense

en: AdSense account status not set.
id: Status akun AdSense tidak ditetapkan.

en: AdSense client ID not set.
id: ID klien AdSense tidak ditetapkan.

en: AdSense account ID not set.
id: ID akun AdSense tidak ditetapkan.

en: Intelligent, automatic ad placement
id: Penempatan iklan otomatis yang cerdas

en: Monetize your website
id: Monetisasikan situs Anda

en: Marketing Platform
id: Platform Pemasaran

en: Tag management made simple.
id: Pengelolaan tag jadi mudah.

en: Tag Manager creates an easy to manage way to create tags on your site without updating code.
id: Tag Manager menciptakan cara yang mudah dikelola untuk membuat tag di situs Anda tanpa memperbarui kode.

en: Tag Manager container ID not set.
id: ID penampung Tag Manager tidak ditetapkan.

en: Tag Manager account ID not set.
id: ID akun Tag Manager tidak ditetapkan.

en: Create tags without updating code
id: Buat tag tanpa memperbarui kode

en: Website performance reports for mobile and desktop
id: Laporan performa situs untuk seluler dan desktop

en: Additional Google Services
id: Layanan Google Tambahan

en: Learn more about your website’s performance.
id: Pelajari performa situs Anda lebih lanjut.

en: Google PageSpeed Insights gives you metrics about performance, accessibility, SEO and PWA.
id: Google PageSpeed Insights memberi Anda metrik tentang performa, aksesibilitas, SEO, dan PWA.

note: translators: 1: Invalid parameter name, 2: list of valid values
en: Request parameter %1$s is not one of %2$s
id: Parameter permintaan %1$s bukan salah satu dari %2$s

en: Connect your site to Google Search Console.
id: Hubungkan situs Anda ke Google Search Console.

en: Google Search Console and helps you understand how Google views your site and optimize its performance in search results.
id: Google Search Console membantu Anda memahami cara Google melihat situs Anda dan mengoptimalkan performanya di hasil penelusuran.

en: Invalid datapoint.
id: Titik data tidak valid.

en: Error adding the site to Search Console.
id: Terjadi error saat menambahkan situs ke Search Console.

en: Error Activating
id: Terjadi Error Saat Melakukan Aktivasi

note: translators: %s: version number
en: Site Kit requires PHP version %s
id: Site Kit memerlukan versi PHP %s

note: Description of the plugin
en: Site Kit is a one-stop solution for WordPress users to use everything Google has to offer to make them successful on the web.
id: Site Kit adalah solusi lengkap bagi pengguna WordPress untuk menggunakan semua fitur yang ditawarkan oleh Google agar sukses di web.

note: translators: %s: Missing parameter name
en: Request parameter is empty: %s.
id: Parameter permintaan kosong: %s.
