Plugins - Site Kit by Google - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (147 entries)

note: translators: %s: URL to re-authenticate translators: %s: setup screen URL translators: %s: Reconnect URL
en: To fix this, <a href="%s">redo the plugin setup</a>.
it: Per correggere il problema, <a href="%s">configura nuovamente il plugin</a>.

en: Looks like the verification token for your site is missing.
it: Sembra che manchi il token di verifica del tuo sito.

en: Looks like there is no Search Console property for your site.
it: Sembra che non sia presente alcuna proprietà di Search Console per il tuo sito.

en: Looks like your site is not allowed access to Google account data and can’t display stats in the dashboard.
it: Sembra che il tuo sito non sia autorizzato ad accedere ai dati dell'Account Google e non possa mostrare le statistiche nella dashboard.

en: Top acquisition channels
it: Principali canali di acquisizione

en: Analytics view ID not set.
it: ID visualizzazione di Analytics non configurato.

en: Analytics view ID
it: ID visualizzazione di Analytics

en: Invalid datapoint request.
it: Richiesta punto dati non valida.

en: Additional permissions are required to create a new Tag Manager container on your behalf.
it: Sono necessarie ulteriori autorizzazioni per creare un nuovo contenitore Tag Manager per tuo conto.

en: Analytics provisioning requires connecting via the Site Kit Service.
it: Il provisioning di Analytics richiede un collegamento tramite il servizio Site Kit.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics view on your behalf.
it: Devi fornire a Site Kit le autorizzazioni necessarie per creare una nuova visualizzazione di Analytics per tuo conto.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics property on your behalf.
it: Devi fornire a Site Kit le autorizzazioni necessarie per creare una nuova proprietà di Analytics per tuo conto.

en: You’ll need to grant Site Kit permission to create a new Analytics account on your behalf.
it: Devi fornire a Site Kit le autorizzazioni necessarie per creare un nuovo account Analytics per tuo conto.

en: You don't have permissions to authenticate with Site Kit.
it: Non hai i permessi per eseguire l'autenticazione con Site Kit.

en: You don't have permissions to set up Site Kit.
it: Non hai i permessi per configurare Site Kit.

en: The Site Kit setup was interrupted because you did not grant the necessary permissions.
it: La configurazione di Site Kit è stata interrotta perché non hai fornito le autorizzazioni necessarie.

en: Updating settings failed.
it: Aggiornamento impostazioni non riuscito.

en: Settings to set.
it: Impostazioni da configurare.

en: Module does not support settings.
it: Il modulo non supporta le impostazioni.

en: The Site Kit by Google plugin requires JavaScript to be enabled in your browser.
it: Il plugin Site Kit di Google richiede JavaScript per l'attivazione nel browser.

en: Required scopes
it: Ambiti necessari

en: Active Modules
it: Moduli attivi

en: Not authenticated
it: Non autenticato

en: Authenticated
it: Autenticato

en: User Status
it: Stato utente

en: Site Status
it: Stato sito

en: Not connected
it: Scollegato

en: Connected through OAuth client credentials
it: Collegato tramite credenziali del client OAuth

en: Connected through site credentials
it: Collegato tramite credenziali del sito

en: AMP Mode
it: Modalità AMP

en: Secondary
it: Secondario

en: Primary
it: Primario

en: None
it: Nessuno

en: Reference Site URL
it: URL del sito di riferimento

en: WordPress Version
it: Versione WordPress

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: Version
it: Versione

en: AdSense snippet placed
it: Snippet AdSense inserito

en: AdSense account status
it: Stato account di AdSense

en: AdSense client ID
it: ID client di AdSense

en: AdSense account ID
it: ID account di AdSense

en: Tag Manager snippet placed
it: Snippet Tag Manager inserito

en: Tag Manager AMP container ID
it: ID contenitore AMP di Tag Manager

en: Tag Manager container ID
it: ID contenitore di Tag Manager

en: Tag Manager account ID
it: ID account di Tag Manager

en: Google Analytics user opt-out added via Site Kit by Google
it: Disattivazione utente di Google Analytics aggiunta tramite Site Kit di Google

en: Analytics snippet placed
it: Snippet di Analytics inserito

en: Analytics property ID
it: ID proprietà Analytics

en: Analytics account ID
it: ID account Analytics

en: Search Console property
it: Proprietà Search Console

en: Optimize ID
it: ID Optimize

en: No account found for given container
it: Nessun account trovato per il contenitore

en: Unable to authenticate Site Kit, as no client credentials exist.
it: Impossibile autenticare Site Kit, credenziali del client inesistenti.

en: List of request objects.
it: Elenco di oggetti necessari.

en: Site Kit Summary
it: Riepilogo di Site Kit

en: Dismiss
it: Ignora

en: Click here
it: Fai clic qui

en: You need to reauthenticate your Google account.
it: Devi riautenticarti con il tuo account Google.

note: translators: %s: error code from API
en: Unknown Error (code: %s).
it: Errore sconosciuto (codice: %s).

en: Unable to receive access token because of an unsupported grant type.
it: Impossibile ricevere il token di accesso a causa di un tipo di contributo non supportato.

en: Unable to receive access token because of an unauthorized client.
it: Impossibile ricevere il token di accesso a causa di un client non autorizzato.

en: Unable to receive access token because of an invalid authorization code or refresh token.
it: Impossibile ricevere il token di accesso a causa di un codice di autorizzazione non valido o di un token aggiornato.

en: Unable to receive access token because of an invalid client.
it: Impossibile ricevere il token di accesso a causa di un client non valido.

en: Unable to receive access token because of an invalid OAuth request.
it: Impossibile ricevere il token di accesso a causa di una richiesta OAuth non valida.

en: Unable to receive access token because of an unknown error.
it: Impossibile ricevere il token di accesso a causa di un errore sconosciuto.

en: Unable to receive access token because of an empty authorization code.
it: Impossibile ricevere il token di accesso a causa di un codice di autorizzazione vuoto.

en: Internal error that the Google login redirect failed.
it: Errore interno, reindirizzamento dell'accesso a Google non riuscito.

en: Unable to refresh access token, as no refresh token exists.
it: Impossibile ricaricare un token di accesso, nessun token di aggiornamento esistente.

en: Hello world!
it: Ciao mondo!

en: Yes
it: Sì

en: List of slugs of other modules depending on the module.
it: Elenco di slug di altri moduli che dipendono dal modulo.

en: List of slugs of other modules that the module depends on.
it: Elenco di slug di altri moduli da cui dipende il modulo.

en: Whether the module setup has been completed.
it: Se la configurazione del modulo è stata completata.

en: Whether the module is active.
it: Se il modulo è attivo.

en: Whether the module is internal, thus without any UI.
it: Se il modulo è interno, quindi senza interfaccia utente.

en: The module homepage.
it: La home page del modulo.

en: Description of the module.
it: Descrizione del modulo.

en: Name of the module.
it: Nome del modulo.

en: Text content to search for.
it: Contenuto testuale da cercare.

en: Invalid nonce.
it: Nonce non valido.

en: Missing request data.
it: Dati richiesti mancanti.

en: Module data point to address.
it: Dati del modulo indicano l'indirizzo.

en: Data to set.
it: Dati da impostare.

en: Identifier for the module.
it: Identificativo del modulo.

en: An internal error occurred while trying to deactivate the module.
it: Si è verificato un errore interno durante il tentativo di disattivazione del modulo.

note: translators: %s: module name
en: Module cannot be deactivated because deactivation of dependant %s failed.
it: Il modulo non può essere disattivato perché non è riuscita la disattivazione del %s dipendente.

en: An internal error occurred while trying to activate the module.
it: Si è verificato un errore interno durante il tentativo di attivazione del modulo.

note: translators: %s: module name
en: Module cannot be activated because of inactive dependency %s.
it: Il modulo non può essere attivato a causa della dipendenza %s inattiva.

en: Invalid module slug.
it: Slug del modulo non valido.

note: translators: %s: module name
en: Activate %s
it: Attiva %s

en: https://about.google/intl/en/
it: https://about.google/intl/it/

note: translators: %s: service identifier
en: Google service identified by %s does not exist.
it: Il servizio Google identificato da %s non esiste.

en: Google services not set up correctly.
it: I servizi Google non sono impostati correttamente.

en: Google client not set up correctly.
it: Il client di Google non è configurato correttamente.

note: translators: %s: module slug
en: Invalid module slug %s.
it: Slug %s del modulo non valido.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Meanwhile, we recommend deactivating it in the network and re-activating it for an individual site.
it: Nel frattempo consigliamo di disattivarlo sulla rete e riattivarlo per un singolo sito.

en: The Site Kit by Google plugin is <strong>not yet compatible</strong> for use in a WordPress multisite network, but we&#8217;re actively working on that.
it: Il plugin Google Site Kit <strong>non è ancora compatibile</strong> con un network multisito WordPress, ma stiamo lavorando attivamente per questo.

en: Get to know your customers.
it: Conosci il tuo pubblico.

en: Get a deeper understanding of your customers. Google Analytics gives you the free tools you need to analyze data for your business in one place.
it: Conosci più in profondità il tuo pubblico. Google Analytics ti dà gli strumenti gratuiti di cui hai bisogno per analizzare i dati della tua attività in un unico posto.

note: translators: %s: Analytics tag ID
en: All Web Site Data
it: Tutti i dati del sito web

note: translators: %1$s: selected stat label, %2$s: numberic value of selected stat, %3$s: up or down arrow , %4$s: different change in percentage, %%: percent symbol
en: Analytics module needs to be configured.
it: Devi configurare il modulo di Analytics.

en: Analytics internal web property ID not set.
it: ID proprietà web interna di Analytics non configurato.

en: Analytics property ID not set.
it: ID profilo di Analytics non è impostato.

en: Analytics account ID not set.
it: ID account Analytics non è impostato.

en: Top pages
it: Pagine principali

en: Audience overview
it: Panoramica sul pubblico

en: Verify ownership with Google Site Verification.
it: Verifica la proprietà con Google Site Verification.

en: Google Site Verification allows you to manage ownership of your site.
it: Google Site Verification permette di gestire la proprietà del tuo sito.

en: Site Verification
it: Verifica del sito

en: Unknown user.
it: Utente sconosciuto.

en: Increase your CTR.
it: Migliora il tuo CTR.

en: Create free A/B tests that help you drive metric-based design solutions to your site.
it: Crea test A/B gratuiti che facilitano l'introduzione di soluzioni di progettazione basate su metriche nel tuo sito.

en: AMP experiment JSON not set.
it: JSON per l'esperimento AMP non impostato.

en: Optimize ID not set.
it: ID Optimize non è impostato.

en: Probability and confidence calculations
it: Calcolo delle probabilità e dell'affidabilità

en: Improvement tracking
it: Migliora il tracciamento

en: A/B or multivariate testing
it: Test A/B o multivariato

en: Monetize Your Site.
it: Guadagna dal tuo sito.

en: Earn money by placing ads on your website. It’s free and easy.
it: Guadagna inserendo annunci pubblicitari sul tuo sito. È gratuito e semplice.

en: Invalid date range.
it: Intervallo di date non valido.

en: Go to AdSense
it: Vai su AdSense

en: AdSense account status not set.
it: Lo stato dell'account AdSense non è impostato.

en: AdSense client ID not set.
it: ID client AdSense non impostato.

en: AdSense account ID not set.
it: ID dell'account di AdSense non è impostato.

en: Intelligent, automatic ad placement
it: Posizionamento annunci intelligente e automatico

en: Monetize your website
it: Monetizza il tuo sito web

en: Marketing Platform
it: Piattaforma Marketing

en: Tag management made simple.
it: Gestione dei tag semplice.

en: Tag Manager creates an easy to manage way to create tags on your site without updating code.
it: Tag Manager ti mette a disposizione uno strumento semplice per creare tag sul tuo sito senza dover aggiornare il codice.

en: Tag Manager container ID not set.
it: ID Container di Tag Manager non è impostato.

en: Tag Manager account ID not set.
it: ID dell'account di Tag Manager non è impostato.

en: Create tags without updating code
it: Crea tag senza aggiornare il codice

en: Website performance reports for mobile and desktop
it: Report delle performance per mobile e desktop.

en: Additional Google Services
it: Servizi Google addizionali

en: Learn more about your website’s performance.
it: Scopri di più sulle performance del tuo sito web.

en: Google PageSpeed Insights gives you metrics about performance, accessibility, SEO and PWA.
it: Google PageSpeed Insights ti offre metriche sulle performance, accessibità, SEO e PWA.

note: translators: 1: Invalid parameter name, 2: list of valid values
en: Request parameter %1$s is not one of %2$s
it: Il parametro richiesto %1$s non è uno di %2$s

en: Connect your site to Google Search Console.
it: Collega il tuo sito a Google Search Console.

en: Google Search Console and helps you understand how Google views your site and optimize its performance in search results.
it: Google Search Console ti aiuta a capire come Google visualizza il tuo sito e come ottimizzare le sue performance nei risultati di ricerca.

en: Invalid datapoint.
it: Punto dati non valido.

en: Error adding the site to Search Console.
it: Errore durante l'aggiunta del sito a Search Console.

note: translators: %s: Missing parameter name
en: Request parameter is empty: %s.
it: Il parametro richiesto è vuoto: %s.

en: Error Activating
it: Errore durante l'attivazione

note: translators: %s: version number
en: Site Kit requires PHP version %s
it: Site Kit richiede la versione %s di PHP

note: Description of the plugin
en: Site Kit is a one-stop solution for WordPress users to use everything Google has to offer to make them successful on the web.
it: Site Kit è la soluzione completa per gli utenti WordPress per usare tutti gli strumenti che Google ha da offrire per avere successo sul web.
